Politechnika Łódzka

w systemie Airly

Kolejne działanie podjęte przez Politechnikę Łódzką w ramach Łódzkiego Klastra „Fala Energii”

Na początku lipca na terenie uczelnianych kampusów PŁ zostały zainstalowane czujniki mierzące jakość powietrza. W ten sposób Politechnika Łódzka dołączyła do systemu „Airly”, którego zadaniem jest monitorowanie jakości powietrza nie tylko na terenie Polski, ale i Europy. Wyniki pomiarów dokonywane przez czujniki dostępne są dla wszystkich zainteresowanych osób za pośrednictwem platformy internetowej oraz mobilnej aplikacji przeznaczonej dla urządzeń zarówno z systemem Android, jaki i iOS. „Airly” wchodzi obecnie na rynek amerykański, przez co będzie kontynuowało misję zwiększania świadomości na temat jakości powietrza, a przez to skutecznego wkładu w rozwiązanie problemu zanieczyszczeń i poprawę jakości życia.

Czujniki „Airly” mierzą w czasie rzeczywistym stężenie pyłów zawieszonych PM1, PM2.5 i PM10 oraz przesyłają najważniejsze parametry pogodowe, takie jak temperatura i wilgotność powietrza, ciśnienie atmosferyczne oraz kierunek i siłę wiatru. W ramach platformy Politechnika Łódzka otrzymała również dostęp do panelu administratora umożliwiającego dokonywanie analizy pomiarów we wskazanych jednostkach czasowych, co umożliwi naukowcom PŁ poszerzenie obszaru ich badań.

 

Zakup systemu monitorującego jakość powietrza przez Politechnikę Łódzką jest kolejnym, podjętym przez nią, działaniem wpisującym się w obszar zadań wyznaczonych do realizacji przez uczestników Klastra „Fala Energii” i skierowanym do lokalnej społeczności. Wśród sponsorów platformy „Airly” znajduje się również inny członek Klastra - Veolia Energia Łódź S.A.